Forum shoqeror


  Toke e pergjakur (1976)

  web-shqip
  web-shqip
  Admin

  Numri i postimeve : 1581
  Join date : 17/08/2009
  Age : 50
  Location : Greqi

  Toke e pergjakur (1976) Empty Toke e pergjakur (1976)

  Mesazh  web-shqip prej Wed Jun 19, 2013 7:26 am  Regjia: Ibrahim Muço
  Skenari: Kiço Blushi, Nexhati Tafa
  Muzika: Aleksandër Peçi

  Lozin Aktoret:

  Margarita Xhepa ... Sanda
  Pandi Raidhi ... Vasili
  Perika Gjezi ... Gjergji
  Niko Kanxheri ... Miti
  Vasillaq Vangjeli ... Komiari
  Xhemil Tagani ... Beu
  Kristaq Burdhima ... Gjergji i vogël
  Kadri Roshi
  Mërkur Bozgo ... Avokati


  Toke e pergjakur (1976) Toke_e11

  Permbajtja:
  Ngjarjet zhvillohen ne tre kohe te ndryshme. Ne fillim vritet Miti, babai i Gjergjit te vogel, ne mbrojtje te tokes qe arrin ta marre beu. Pastaj behet protagonist Gjergji, qe ndeshet ne mullirin e fshatit me forcat italiane, ku vritet edhe beu edhe mullisi i fshatit. Ne pjesen e trete tregohet per reformen agrare dhe kthimin e tokes te djali i Mitit, Gjergji.

   Ora është Thu Jun 20, 2019 6:19 am