Forum shoqeror


  Tana ( 1958 )

  web-shqip
  web-shqip
  Admin

  Numri i postimeve : 1581
  Join date : 17/08/2009
  Age : 50
  Location : Greqi

  Tana ( 1958 ) Empty Tana ( 1958 )

  Mesazh  web-shqip prej Sun Jun 23, 2013 3:16 pm
  Tana ( 1958 ) Tana__10

  Rregjizor:
  Kristaq Dhamo

  Skenari:
  Kristaq Dhamo, Fatmir Gjata dhe Nasho Jorgaqi

  Lozin Aktoret:

  Tinka Kurti ... Tana
  Naim Frasheri (aktor) ... Stefani
  Pjeter Gjoka ... Gjyshi
  Kadri Roshi ... Lefter Dhosi
  Andon Pano ... Kryetari i kooperatives
  Thimi Filipi ... Sekretari i Partise
  Marie Logoreci ... Nena e Stefanit
  Violeta Manushi , Nikolla Panajoti , Melpomeni Cobani , Mihal Stefa , Vani Trako , Lazer Filipi , Pandi Raidhi , Lazer Vlashi

  Permbajtja:
  Ngjarjet zhvillohen ne vitet ‘50. Ne qender te filmit eshte Tana, nje vajze e zgjuar dhe me mendime te perparuara. Ajo dashuron Stefanin, i cili banon ne nje fshat te varfer malor. Tanes i del perpara mentaliteti i vjeter i gjyshit te saj si dhe xhelozia e Lefterit. eshte nje loje dashurie drejt perparimit. Ketu eshte realizuar puthja e pare ne filmat shqiptare.


   Ora është Thu Jun 20, 2019 6:18 am