Forum shoqeror


  Gjoleka, Djali i Abazit ( 2006 )

  web-shqip
  web-shqip
  Admin

  Numri i postimeve : 1581
  Join date : 17/08/2009
  Age : 50
  Location : Greqi

  Gjoleka, Djali i Abazit ( 2006 ) Empty Gjoleka, Djali i Abazit ( 2006 )

  Mesazh  web-shqip prej Mon Jul 01, 2013 3:21 pm
  Skenari dhe regjia:
  Dhimitër Anagnosti

  Producent: Albania General Vision me financim te Qendres Kombëtare Kinematografike. Drejtor fotografie Spartak Papadhimitri.

  Kostumet: Durim Neziri.

  Prodhuar në vitin 2006

  Permbajtja:

  Ngjarjet zhvillohen ne nje fshat të vogel ne Shqiperi rreth viteve 30' .Ky vend i izoluar dhe i dominuar nga patriarkalizmi, me të cilen rritet dhe djali i Abazit.
  Serveti, një ish-banor i fshatit kthehet në fshat mbas emigracionit në Amerike, duke sjelle me vete nje fryme dhe mentalitet të ri në fshat, që shërbeu dhe për Gjolekën e vogël 10 vjeçar si një frymëzim.
  Goleka djali i Abazit rritet mes ideve të të atit dhe ato të kumbarit të tij Servetit.
  Gjoleka simbolizon gjeneratat e reja që rriten në realitetin e vështirë që ofrojnë vendet e pazhvilluara. Filmi me një realizëm të thellë tregon raportet njerëzore, dashurinë , urretjen, dhe pamundësine per tu integruar në një botë tjetër, duke ndërtuar kështu një autopsi të shoqërive të cuditshme ne te cilat nganjëherë bejme pjesë të gjithe.


  Lozin Aktoret:
  Artur Gorishti,
  Marjana Kondi,
  Enxhi Agushi,
  Zef Mosi,
  Myzafer Zifla,
  Roza Anagnosti,
  Luljeta Bitri,
  Rozeta Ferri,
  Xhevdet Ferri,
  Valentina Kita,
  Sheri Mita,
  Irjola Hoxhalliu,
  Elizabeta Prifti,
  Samanta Karavella

  Gjoleka, Djali i Abazit ( 2006 ) Gjoleka djali i Abazit ( 2007 )   Ora është Thu Jun 20, 2019 6:20 am