Forum shoqeror


  Sekretet (2007)

  web-shqip
  web-shqip
  Admin

  Numri i postimeve : 1581
  Join date : 17/08/2009
  Age : 50
  Location : Greqi

  Sekretet (2007) Empty Sekretet (2007)

  Mesazh  web-shqip prej Wed Jul 24, 2013 7:33 am  Regjia: Spartak Pecani
  Skenari: Vangjel Kozma, Reinhard Jud
  Fotografia: Marc André Hupfeld
  Montazhi: Edon Rizvanolli
  Muzika: Adi Hila
  Zëri: Ludwig Bestehorn
  Skenografia: Durim Neziri
  Kostumet: Gerta Oparaku
  Producent: Agim Halili, Nehat Fejza
  Prodhuar nga: SAE Trimex-Al, Concordia Pictures-Ks, Power Cuts Productions
  Financuar nga: Qendra Kombëtare e Kinematografisë/ANCC

  Lozin Aktoret:
  Ndriçim Xhepa, Eftiola Laçka, Neritan Liçaj, Ermela Teli, Enver Petrovski

  Sekretet (2007) Sekretet (2007)

  Permbajtja:

  Sekretet me regji të Spartak Pecanit dhe me personazh kryesor Ndriçim Xhepa me rolin e doktorit. Film i xhiruar në 2007, por me premier ne qershor 2008. Flet për çmendurinë shqiptare, çmendurinë e një kombi, që nuk ishte i afte për 50 vjet te shprehe vetveten.
  Janë një sere pyetjesh qe shtrohen, përgjigjet e te cilave do te shpërfaqem një nga një në dublat e filmit, i cili prej 9 majit do te nise projeksionin ne Millenium për gjithë shqiptaret. Ngjarja qe zhvillohet ne një spital psikiatrik. Nje komb i goditur psikologjikisht. Çfarë ka ndodhur me kujtesen e këtij kombi, apo a do ta fitojne identitetin e humbur dhe a do te jene ndonjehere vetvetja ? Regjisori rreket t’i japë përgjigje gjithseciles prej këtyre pyetjeve nepermjet personazheve te interpretuara nga aktore te zeshem te kinemase shqiptare. Kryeroli është misheruar nga Ndricim Xhepa, e rreth tij janë aktoret e rinj Ermela Teli, Neritan Licaj, Eftiola Lacka e Redian Mulla.


  Pershkrim:

  Në periferi të Tiranës, të lehura të egra dhe frikësuese dëgjohen mes natës, duke mbajtur zgjuar banorët. Lehjet nuk janë të një qeni, por të një djaloshi të dëshpëruar, Landit. Pas denoncimit nga banorët, ai dërgohet në një spital mendor, ku doktor Alfredi dhe asistentja e tij Klara, mundohen të zbulojnë shkaqet e gjendjes së tij mendore. Nëpërmjet rrëfimeve të tij, fati i njerëzve të zakonshëm në Shqipërinë e tranzicionit, do të zbulohet.
   Ora është Thu Jun 20, 2019 6:16 am