Forum shoqeror


  Lazer Vlashi

  web-shqip
  web-shqip
  Admin

  Numri i postimeve : 1581
  Join date : 17/08/2009
  Age : 50
  Location : Greqi

  Lazer Vlashi Empty Lazer Vlashi

  Mesazh  web-shqip prej Wed Sep 16, 2015 12:19 pm

  Sot 15 shtator 2015 aktori Lazer Vlashi feston 96 vjetorin e lindjes dhe e urojme te festoje sa me shume vite te tjere. Lazër Vlashi lindi në Durrës më 15 shtator të vitit 1919, është aktor i njohur shqiptar.


  Lazer Vlashi Vlcsna10


  Aktivitetin artistik filloi në Teatrin Popullor në vitin 1948, pas një përvoje në teatrin amtor. Roli i tij i parë në skenën e këtij teatri është roli i Celuhovit në pjesën "Gubernatori i provincës" në 1949. Ka interpretuar mbi 80 role kryesore e episodike si : Simplin tek "Gratë gazmore të Uindsorit", Stasin tek "Një nuse për Stasin",
  Rastakofski “Revizori”, Montani “Otello”, Murashi “Toka jonë”, Rusakov “Në kopshtin e jargavanëve”, Kazanoku “Orët e Kremlinit”, Ymeri “Shtatë Shalianët”, Simpl “Gratë gazmore të Uindsorit”, Shpend Hekakeqi “Besa e madhe”, etj.
  Doli në pension në mars 1976, por në skenë doli deri në mesin e viteve 90, në role të vegjël. Ka interpretuar me nivel edhe në disa filma artistikë.
  Filmografia
  Ndergjegja (1972)
  Njesiti Gueril (1969)...Zoti Demon
  Vitet e para (1965)
  Toka jonë (1964) .... Prifti
  Detyrë e posaçme (1963)
  Debatik (1961) .... Kuestori
  Tana (1958)... Sekretari

   Ora është Tue Jun 18, 2019 3:53 pm