Forum shoqeror


  Demir Hyskja

  web-shqip
  web-shqip
  Admin

  Numri i postimeve : 1581
  Join date : 17/08/2009
  Age : 50
  Location : Greqi

  Demir Hyskja Empty Demir Hyskja

  Mesazh  web-shqip prej Sat Oct 31, 2015 3:53 pm

  Demir Hyskja Demir10

  Demir  Hyskja lindi më 1 janar të vitit 1937 në qytetin e Elbasanit, ndërsa është i njohur për rolet e tij në teatër dhe kontributin në filmat artistikë.

  Arsimin fillor dhe të mesëm e kreu në qytetin e lindjes. Në vitet 1951-1955 përfundoi shkollën e mesme të ndërtimit. Teknik ndërtimi në vitet 1955-1962 dhe më tej aktor në teatrin “Skampa”. Gjatë punës 30-vjeçare në teatër ka realizuar mbi 50 role kryesore.

  Në Kinostudion “Shqipëria e Re” ka realizuar 24 filma artistike dhe dokumentarë. Është dekoruar disa herë me dekorata të shkallëve të ndryshme deri tek “Naim Frashëri i Klasit të Parë”.

  Në vitin 1969 nderohet me titullin “Artist i Merituar” dhe në vitin 1979 nderohet me titullin e lartë “Artist i Popullit”. Është zgjedhur katër herë radhazi deputet në Kuvendin Popullor.

  Demir  Hyskja dhe Astrit Çerma
  Demir Hyskja Demir_10

   Ora është Tue Jun 18, 2019 3:50 pm