Forum shoqeror


  • Posto temë të re
  • Përgjigju temës

Llazi Sërbo

Share
avatar
web-shqip
Admin

Numri i postimeve : 1581
Join date : 17/08/2009
Age : 49
Location : Greqi

Llazi Sërbo

Mesazh  web-shqip prej Mon Sep 14, 2015 11:51 amLlazi Sërbo lindi më 9 mars të vitit 1945 në Korçë dhe u nda nga jeta me 13 shtator 2010. Pasi diplomohet për aktor nga Instituti i Lartë i Arteve (sot Akademia e Arteve) fillon punën si aktor profesionist në teatrin “Andon Zako Çajupi” në Korçë. Prej vitit 1986 deri në vitin 1993 punon si regjisor pranë të vetmes shtëpi filmike Kinostudios "Shqipëria e Re". Këtu fillon si asistent regjisor dhe filmi i tij i parë është si asistent është filmi "Bardhësi" me regji të Besim Kurtit në vitin 1986. Në vitin 1991 do të realizoje skenarin dhe regjinë e filmit "Kush e solli Doruntinën" bazuar mbi novelën e shkrimtarit të mirënjohur Ismail Kadare (Nder i Kombit). Në kinematografi do të interpretojë më se 15 role. Roli i tij i parë do të jetë në vitin 1972,roli i Dajlanit në filmin "Yjet e netëve të gjata", më tej do të vazhdonin rolet të tjera si roli i Kreshnik Martinit në filmin " Operacioni "Zjarri"" në vitin 1973, roli i Gazmendit tek filmi "Gracka" në vitin 1983, rolin e Andi Ramës filmin "Asgjë nuk harrohet" në vitin 1985 etj. Përveç pasionit të aktrimit dhe regjizurës është i pasionuar edhe pas fotografisë. Me fotografitë e tij ka marrë pjesë në Konkursin Mbarëkombëtar Fotografik “Marubi 2003”
  • Posto temë të re
  • Përgjigju temës

Ora është Tue Sep 25, 2018 9:09 am