web-shqip

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Forum shoqeror


  Astrit Çerma

  web-shqip
  web-shqip
  Admin


  Numri i postimeve : 1581
  Join date : 17/08/2009
  Age : 55
  Location : Greqi

  Astrit Çerma Empty Astrit Çerma

  Mesazh  web-shqip Sat Oct 31, 2015 3:59 pm

  Astrit Çerma Kronik10

  Astrit Çerma u lind në Elbasan në vitin 1948. Aktor i njohur, një nga figurat më të rëndësishme të "Teatrit Skampa" të Elbasanit. Studioi për aktor në Tiranë dhe pas studimeve u rikthye në qytetin e lindjes. Menjëherë fillon një karrierë të vrullshme dhe të suksesshme në kinema, duke interpretuar me profesionalizëm qysh në filmin e parë “Brazdat” (1973). Në vitet ’70 luan disa role protagoniste, si në filmat “Në fillim të verës” (1975), “Ilegalët” (1976), “Thirrja” (1976), “Fije që priten” (1976), “Ata ishin katër” (1977) etj. Ndryshe nga shumica e kolegëve të tij, që kishin pasur suksese të ngjashme në film, Çerma nuk u transferua në Tiranë dhe kjo ndoshta i kushtoi shtrenjtë. Në vitet ’80 luajti vetëm tri filma që nuk patën sukses. Pas vitit 1990 nuk luajti asnjë film dhe pas vitit 1997, ndërsa kishte provuar edhe të shkruante dhe vinte në skenë komedi në Teatrin “Skampa”, transferohet familjarisht në SHBA.


  Filmografia

  Kronikë e atyre netëve (1986) (TV)
  Shokët (1982)......................Xhelua
  Një natë nëntori (1979) (TV).......komisar Gjoleka
  Përtej mureve të gurta (1979) .... Mësuesi
  Ata ishin katër (1977).............Ramizi
  Fije që priten (1976)..............Gjergji
  Ilegalët (1976)....................Milua
  Thirrja (1976).....................Kujtimi
  Në fillim të verës (1975).........Shpëtimi
  Brazdat (1973).....................Zeneli

   Ora është Mon Mar 04, 2024 6:37 am